phone +421 907 141 666
Volajte v po-so: 8-19 hod

BEZPLATNÉ prepojenie na hypotekárneho špecialistu

Prepojenie so špecialistom

Nové budovy musia od januára spĺňať štandard takmer nulovej potreby energie

Vydané 14. 2. 2021

Nové budovy na Slovensku, na ktoré bude podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020, musia spĺňať štandard takmer nulového domu, teda takmer nulovú potrebu energie. Znamená to, že každá nová budova vrátane rodinných domov musí spĺňať prísny parameter energetickej triedy A0. Ako je to možné docieliť, informoval Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM).

Pri dosiahnutí kritérií takmer nulovej potreby energie treba podľa Martina Mihála myslieť na mnohé aspekty, ktoré môžu minimalizovať tepelné straty a v maximálnej miere využiť zisky. Tými najdôležitejšími sú tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií tvoriacich obálku budovy, vhodný tvar budovy, vhodná orientácia na svetové strany či spôsob vetrania. „Všetky tieto faktory treba hodnotiť komplexne a pri návrhu zohľadňovať ich dopad na celkovú energetickú bilanciu,“ dodáva predseda ZVMM s tým, že pri použití vhodných materiálov nie je potrebná extrémna hrúbka tepelnej izolácie.

„V snahe dosiahnuť potrebné tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií je vhodné voliť postupy, ktoré zbytočne nekomplikujú realizáciu domu. Aj s jednovrstvovou obvodovou stenou sa môže dostať dom do štandardu A0 pokiaľ dosahuje požadované parametre. Pri návrhu tvaru treba dobre zvážiť zložité tvary a výstupky, ktoré často vedú k zložitým detailom a výrazným tepelným stratám, čo zvyšuje potrebu energie na vykurovanie,“ dodáva podpredseda ZVMM Gabriel Szöllösi.

V prípade dvojpodlažného domu netreba navrhovať podľa odborníkov toľko technických zariadení ako pri bungalove, aby sa znížila potreba primárnej energie pod hraničnú hodnotu triedy A0 (54 kWh/meter štvorcový/ rok). Pri správnom návrhu obálky budovy a jej vhodnej orientácii je možné dosiahnuť úroveň A0 aj bez rekuperácie, a to aj vďaka faktoru tvaru. Podľa ZVMM použiť by bolo treba len malý doplnkový zdroj využívajúci obnoviteľné energie, aby sa finálne zlepšila hodnota primárnej energie.

Prevzaté z webu Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o-byvani/1378-nove-budovy-musia-od-januara-splnat-standard-takmer-nulovej-potreby-energie/

 

Autor: Nehnuteľnosti.sk