phone +421 907 141 666
Volajte v po-so: 8-19 hod

BEZPLATNÉ prepojenie na hypotekárneho špecialistu

Prepojenie so špecialistom

Ako nahlásiť trvalý pobyt v prenájme a na čo si dať pozor

Vydané 29. 7. 2019

Slovenská legislatíva umožňuje mať nahlásený trvalý pobyt aj v prenajatom byte. Toto právo si ale neuplatňuje veľa nájomníkov. Často z neznalosti postupu, ako takýto pobyt nahlásiť, alebo kvôli rizikám s ním spojeným.

Nie je to nič bežné, no zopár prípadov nahlásenia trvalého pobytu v prenajatom byte sa nájde v každom okrese. Napriek tomu, že využitie takejto možnosti má aj nejaké úskalia, s pomocou osvedčených tipov bude bezproblémovou a možno aj prínosnou súčasťou nájomného vzťahu.

Prihlásenie má len evidenčný charakter

Častým dôvodom neochoty súhlasiť s trvalým pobytom nájomníka zo strany majiteľa bytu sú obavy z jeho nárokovania na danú nehnuteľnosť. Znenie zákona ale hovorí jasne. Nájomcom žiadny vlastnícky nárok nevzniká. Prihlásenie má evidenčný charakter a využíva sa výhradne na právne a korešpondenčné účely.

2 možnosti prihlásenia trvalého pobytu:

K nahláseniu je potrebná účasť oboch strán. Bez súhlasu majiteľa bytu, ktorý môže využiť 2 spôsoby nahlásenia, príslušný úrad trvalý pobyt neschváli.

Písomný súhlas – Prenajímateľ spíše súhlas písomne a spolu s úradne osvedčeným podpisom ho doručí na príslušný úrad. Ku korešpondencii priloží aj kópiu listu vlastníctva. 

Osobné ohlásenie – Prenajímateľ navštívi ohlasovňu na mestskom alebo obecnom úrade, kde vyplní prihlasovací lístok, ku ktorému priloží list vlastníctva. Tým bude jeho súhlas oficiálny.

Na čo si má dať pozor prenajímateľ

Trvalý pobyt v prenájme nie je pre vlastníka bytu žiadnou hrozbou. Pozor si však musí dať na vymedzenie vlastníctva bytového zariadenia. To je pre prípad exekúcie uvalenej na nájomníka nutné zahrnúť do nájomnej zmluvy. Exekútor by totiž v domnení, že ide o nájomcov majetok, mohol zabaviť hnuteľné veci z bytu patriace prenajímateľovi. Práve zapísaním tohto majetku do zmluvy bude vlastníctvo preukázané a tým pádom majetok nezabavený.

Na čo si má dávať pozor nájomník

U nájomníkov sú riziká spojené s trvalým pobytom úplne iné. Pozor si treba dávať hlavne pri odhlasovaní pobytu. K tomu by malo dôjsť ihneď po ukončení nájomnej zmluvy, inak budú nájomníkom po presťahovaní do iného mesta účtované dvojité poplatky za smeti, výťah alebo TV anténu. 

Prihlásenia trvalého pobytu nájomníka v prenajatom byte sa majitelia zvyknú obávať aj kvôli prípadným komplikáciám pri ukončení nájmu. To je však mýtus. Odhlásenie prebehne celkom jednoducho. Stačí predložiť úradu písomný doklad o ukončení a trvalý pobyt sa zruší. Plusom je, že na urýchlenom odhlásení by minimálne kvôli uvedeným dvojitým poplatkom mal mať záujem aj samotný nájomník.

Prevzaté z webu Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o-byvani/558-ako-nahlasit-trvaly-pobyt-v-prenajme-a-na-co-si-dat-pozor/

 

Autor: Nehnuteľnosti.sk