phone +421 907 141 666
Volejte v po-so: 8-19 hod

ZDARMA propojení na hypotečního specialistu

Propojení se specialistou

Od júla platia nové pravidlá NBS na poskytovanie úverov

Vydáno 8. 7. 2018

Od 1. júla 2018 platia nové pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) v rámci poskytovania úverov, ktorých cieľom je obmedziť nadmerné zadlžovanie obyvateľstva. Maximálny úver na bývanie je teraz 90 % z hodnoty nehnuteľnosti. Stopercentné hypotéky teda na Slovensku končia. Ďalším opatrením je, že maximálny dlh bude osemnásobok ročného čistého príjmu žiadateľa o úver.

Nábeh nových pravidiel by mal byť postupný. Nie je podľa bánk dôvod na obavy, že sa klient od júla nedostane k úveru. Avšak určité skupiny klientov, ako napríklad mladí Bratislavčania či Košičania, môžu mať problém. Postupne sa zníži podiel úverov, ktoré by klientov v porovnaní s ich príjmom neprimerane zadlžili. Ide o pôžičky, pri ktorých celkový dlh vrátane nového úveru prevyšuje osemnásobok čistého ročného príjmu žiadateľov o úver. Osemnásobok čistého ročného príjmu nie je podľa NBS úverový strop. Stále je možnosť poskytnúť istú časť úverov nad túto hodnotu. Tento podiel sa bude len postupne znižovať. Od 1. júla 2018 bude môcť túto hodnotu presahovať 20 % nových úverov. Je to podľa NBS prakticky rovnaká úroveň, akú banky poskytovali aj prv.

Centrálna banka čiastočne zmiernila opatrenia v rámci úverov po ukončení medzirezortného pripomienkového konania. Podľa pôvodného návrhu sa mal podiel úverov, pri ktorých sa prekračuje osemnásobok ročného príjmu, znížiť až na 5 %. Konečná hodnota tohto podielu sa upravila na 10 %. Dodatočných 5 % úverov prekračujúcich limit môže byť poskytnutých mladým klientom do 35 rokov s príjmom neprevyšujúcim 1,3-násobok priemeru, celkový dlh zároveň nesmie presiahnuť deväťnásobok čistého ročného príjmu žiadateľov o úver.

Do konca júna mohli úvery, ktoré presahujú 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti, tvoriť najviac 40 % nových úverov. Od 1. júla 2018 sa tento podiel znížil na 35 %, neskôr sa bude ďalej postupne znižovať na 20 % v júli 2019. Okrem toho sa od 1. júla 2018 zrušila možnosť poskytovať úvery nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti vrátane úverov vo výške 100 % nehnuteľnosti. Dosiaľ však tvorili tieto úvery podľa centrálnej banky len 6 %, nejde teda o výraznú zmenu.

S cieľom predísť výraznému jednorazovému vplyvu na trh úverov sa pripravované opatrenia budú uplatňovať postupne, ako to bolo aj v minulosti. Na začiatku, teda od 1. júla do 30. septembra 2018, budú nastavené na úrovni, aká zodpovedá aktuálnej situácii na trhu. V tomto období sa podľa centrálnej banky preto neočakáva takmer žiadny účinok na dostupnosť úverov. Efekt pripravovaných zmien sa prejaví podľa banky až v roku 2019, teda v čase ich plnej účinnosti. Vtedy by sa mal mierne spomaliť rast úverov, ktorý je momentálne podľa NBS nadmerný.

Nové opatrenia centrálnej banky na obmedzenie zadlženia najviac podľa OVB Allfinanz Slovensko ovplyvnia Bratislavčanov a Košičanov. V oboch mestách sú ceny bytov najvyššie a obyvatelia musia na meter štvorcový pracovať najdlhšie. Problém budú mať najmä mladí ľudia s rodinou. „Mladý pár, ktorý len začína pracovať, môže mať od júla problém kúpiť si dvojizbový byt v Bratislave. Ešte horšie na tom bude mladá dvojica s malým dieťaťom a partnerkou na materskej dovolenke. S priemernou bratislavskou mzdou si nedokážu kúpiť väčší ako jednoizbový byt. A ich úverová situácia sa nezlepší, kým nezačne partnerka pracovať,“ tvrdí Marián Búlik, analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Podobná situácia nastane podľa neho aj v Košiciach. „Akurát mladý pár absolventov si bude môcť v porovnaní s bratislavskými spolužiakmi kúpiť o niečo väčší byt. Samozrejme, každá ďalšia pôžička, povedzme spotrebný úver či lízing na auto, úverové možnosti ľudí ešte obmedzí,“ poznamenáva M. Búlik.

Prevzaté z webu reality.sk

Zdroj: https://www.reality.sk/clanok/novinky/od-jula-platia-nove-pravidla-nbs-na-poskytovanie-uverov

 

Autor: reality.sk